مقاله تحليل شبکه تبادل اطلاعات و تعاملات در بين کنشگران فعال مديريت فعاليت‏ هاي آبزي‏ پروري در حوضه سد البرز استان مازندران

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مقاله تحليل شبکه تبادل اطلاعات و تعاملات در بين کنشگران فعال مديريت فعاليت‏ هاي آبزي‏ پروري در حوضه سد البرز استان مازندران :


تعداد صفحات :25

آبزی‌پروری از جمله زیر بخش‌های کشاورزی است که توسعه آن از اهمیت بسزایی برخوردار است. در مدیریت آبزی­ پروری پایدار, ابعاد اجتماعی و اکولوژیکی به یکدیگر وابسته هستند و باید در قالب یک نظام مورد بررسی قرار گیرند. در تحقیق حاضر, فعالیت­ های مدیریتی با به‌کارگیری تحلیل شبکه اجتماعی در قالب سه شبکه تبادل اطلاعات, همکاری و مشارکت در بین 27 سازمان فعال در حوزه آبزی­ پروری در حوضه سد البرز در استان مازندران مورد مطالعه قرار گرفت. داده‌های لازم برای تحلیل شبکه اجتماعی از طریق پرسشنامه جمع‌آوری شد. داده‌های جمع‌آوری‌شده با استفاده از نرم‌افزار Ucinet 6 که یکی از پرکاربردترین نرم‌افزارها برای تحلیل داده‌های شبکه اجتماعی است, تحلیل شد. در این تحقیق, سازمان‌هایی همچون اداره کل شیلات استان, مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی و فرمانداری در زمینه‏ ی دریافت و ارائه دانش و اطلاعات و همچنین همکاری و مشارکت با دیگر سازمان‌های ذی‌ربط, وضعیت مناسبی داشتند که نشان‌دهنده‌ی پویایی این سازمان­ ها در این شبکه می­ باشد. بر اساس نتایج تحقیق مشخص گردید سازمان‌های دولتی در شبکه تبادل اطلاعات, همکاری و مشارکت نسبت به سازمان‌های مردم‌نهاد و مردمی از مرکزیت (قدرت و اقتدار) بیشتری برخوردار می‌باشند. از سوی دیگر, بررسی مرکزیت‌های درجه خروجی (نفوذ اجتماعی) و ورودی (شهرت و اقتدار) سازمان‌های مردم‌نهاد نشان می‌دهد که مرکزیت درجه خروجی این سازمان‌ها از ورودی آن‌ها بیشتر می‌باشد که نشان‌دهنده این موضوع می‌باشد که سازمان‌های مردم‌نهاد کمتر مورد توجه سازمان‌های متولی در زمینه‏ی اخذ دانش و اطلاعات مرتبط با آبزی‌پروری قرار می‌گیرند. سازمان‌های متولی توجهی به اطلاعات و دانش برگرفته از سازمان‌های غیردولتی و مردمی که رابطه تنگاتنگی با آبزی پروران داشته, ندارند. نتایج حاصل از نقش کنشگران شبکه و تحلیل اندازه اثر بر محدودیت­ ها مشخص ساخت, اداره کل شیلات استان با جذب مشارکت و همکاری بالای دیگر سازمان­ های موجود در شبکه می­ تواند به‌عنوان یک تولیدکننده قوی اطلاعات به‌حساب آید.

لینک کمکی